Artykuł Dodaj artykuł

Katar w ciąży – ile trwa i jak się go pozbyć?

Progesteron i estrogen sprawiają, że w czasie ciąży dochodzi do większego przepływu krwi przez śluzówkę nosa.

Progesteron i estrogen sprawiają, że w czasie ciąży dochodzi do większego przepływu krwi przez śluzówkę nosa. To zaś może owocować katarem. Uciążliwym, choć możliwym do zwalczenia. Katar jest ponadto objawem przeziębienia, a przez aż 9 miesięcy trudno uniknąć infekcji. Co na katar w ciąży stosować?

Katar w ciąży – ile trwa i jak się go pozbyć?

Katar w ciąży – nie ignoruj go!

Katar w ciąży zdarza się wielu przyszłym mamom. W końcu trudno całkowicie odciąć się od wszechobecnych drobnoustrojów, i to aż przez 9 miesięcy. Nierzadko kobieta w ciąży zmaga się po prostu z przeziębieniem, a to znak, że trzeba bardziej o siebie zadbać. Nieleczone przeziębienie może spowodować, że wydzielina z nosa przybierze charakter ropny, zostaną zajęte płuca. Takie schorzenia są już groźne zarówno dla płodu, jak i dla przyszłej mamy.

Co na katar sprawdza się najlepiej? Jeśli po kilku dniach katar nie ustępuje samoistnie, a do tego dołączają się kolejne objawy, konieczna jest konsultacja lekarska. Z pewnością nie można samodzielnie wybierać leków ani nawet suplementów, ponieważ mogą one zaszkodzić dziecku. Farmakoterapia wchodzi w grę tylko wtedy, gdy choroba jest bardziej ryzykowna niż stosowanie jakichkolwiek leków. Zatem co na katar? Zacznijmy od domowych sposobów!

Co na katar w ciąży – domowe sposoby

W każdej kuchni znajdują się produkty, które są naturalnymi antybiotykami. Może to być chociażby czosnek i cebula. Wystarczą ich plasterki pokrojone na kanapkę, by skutecznie walczyć z uciążliwymi objawami przeziębienia, w tym katarem, ale i wzmocnić organizm. Dobrze sprawdza się również chrzan o działaniu przeciwbakteryjnym. Można go wąchać lub spożywać niewielką ilość. Podstawą są ponadto soki owocowe, owoce i warzywa, które dostarczają, w naturalny sposób, dużych ilości witaminy C.

Co na katar, który powoduje uciążliwe wycieranie nosa zajętego wydzieliną? Można spróbować zakraplania roztworem soli morskiej albo soli fizjologicznej. Dobrym pomysłem są inhalacje z wodą i solą lub przygotowane z olejku miętowego. Na zaczerwieniony nos i obolałą skórę od ciągłego dmuchania w chusteczkę, przydaje się maść majerankowa.

Dzięki domowym sposobom katar w ciąży mija zwykle po kilku dniach. Gdy tak się nie dzieje, wydzielina zmienia swój kolor i konsystencję, dochodzą nowe objawy, nie można obejść się bez wizyty lekarskiej.

Podobne artykuły