Artykuł Dodaj artykuł

Dlaczego warto pić herbatę

Herbata to napój znany od wieków, po który każdego dnia sięgają ludzie na całym świecie.

Herbata to napój znany od wieków, po który każdego dnia sięgają ludzie na całym świecie. Nie dość, że wyróżnia się aromatycznym smakiem, to jeszcze wykazuje szereg cennych właściwości.

Jakie herbaty warto pić dla zdrowia i urody? Dlaczego należy po nie sięgać regularnie? Przegląd najciekawszych typów herbaty przedstawimy poniżej.

Dlaczego warto pić herbatę

Herbata – dlaczego warto po nią sięgać?

Obok kawy herbata jest napojem, po który najchętniej sięgają Polacy. Spożywamy ją do posiłków lub dla przyjemności, na przykład podczas spotkań towarzyskich i spokojnego relaksu po długim dniu.

Zazwyczaj napój produkuje się z suszonych, czasami przetwarzanych liści herbaty, niekiedy z rozmaitymi dodatkami. Można na przykład znaleźć wersje z owocami lub kwiatami. Dużą popularnością cieszą się też produkty z suszonych owoców (herbatki owocowe) lub herbaty ziołowe, które na swojej stronie oferuje na przykład sklep Evital.

Standardowe herbaty, bez względu na wybrany rodzaj, wykazują szereg cennych właściwości, wynikających w dużej mierze z wysokiej zawartości cennych składników o działaniu prozdrowotnym.

Dlaczego warto regularnie pić herbatę? Wiele osób zwraca przede wszystkim uwagę na obecność teiny, czyli związku organicznego, który pobudza i dodaje energii. Nie jest to jednak jedyna substancja, która potrafi być niezmiernie korzystna dla człowieka.

W herbacie znajdują się liczne flawonoidy i polifenole, które wpływają pozytywnie na działanie układu krwionośnego. W wielu sytuacjach regularne picie herbaty potrafi zmniejszyć ryzyko ataku serca, a także wyregulować ciśnienie krwi. Polifenole dodatkowo poprawiają koncentrację i zapamiętywanie, co przydaje się nie tylko uczniom i studentom.

Co jeszcze zawiera herbata? Jest cennym źródłem silnych przeciwutleniaczy, które usuwają szkodliwe rodniki, odpowiadające za przyspieszenie procesu starzenia organizmu. Dodatkowo katechiny przyspieszają spalanie tłuszczu, dzięki czemu herbata bywa polecana jako świetny napój dla osób, próbujących zrzucić zbędne kilogramy. W końcu czysta herbata bez dodatków (owoców, kwiatów lub substancji słodzących) jest niemalże pozbawiona kalorii.

Nie można oczywiście zapominać o tym, że herbata sama w sobie nie jest lekiem. Potrafi jednak stać się ważnym elementem zrównoważonej i prawidłowo zbalansowanej diety.

Czym wyróżniają się różne rodzaje herbaty?

Na sklepowych półkach można znaleźć wiele typów herbaty. Po który z nich sięgać, by zachować dobre zdrowie i świetną kondycję?

Czarna herbata jest chyba najpopularniejsza. Produkuje się ją z wysuszonych liści, poddanych wcześniej fermentacji. Wyróżnia się stosunkowo wysoką zawartością teiny, przez co wpływa pozytywnie na koncentrację. Dzięki flawonoidom poprawia kondycję naczyń krwionośnych.

Drugim lubianym przez konsumentów typem herbaty jest odmiana zielona. Są to liście herbaciane suszone od razu po zerwaniu, dzięki czemu zachowuje się większość cennych składników aktywnych. Zielona herbata odznacza się wysoką zawartością antyoksydantów. Działa antybakteryjnie i skutecznie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się w ostatnim czasie herbaty czerwone. Są to liście, które poddaje się dodatkowej fermentacji, dzięki czemu zyskują charakterystyczny smak i aromat. Czerwona herbata ma działanie odchudzające, gdyż aktywnie przyspiesza metabolizm oraz poprawia pracę jelit. Równocześnie usprawnia funkcjonowanie całego układu pokarmowego, w tym także wątroby.

Bardzo korzystne właściwości wykazuje nieco mniej popularna herbata biała. Produkuje się ją z nierozwiniętych pąków liści herbacianych. Jest niezmiernie delikatna w smaku. Zawiera przy tym najwięcej teiny i antyoksydantów spośród wszystkich herbat.

Po którą herbatę warto sięgać?

Picie herbaty bywa niezmiernie korzystne dla zdrowia. Zwłaszcza gdy zachowuje się zdrowy rozsądek i nie wypija zbyt dużej ilości każdego dnia. Spożywana w rozsądnych dawkach wpływa korzystnie na organizm, jeśli tylko postawi się na sprawdzone produkty, wysokiej jakości.

Najciekawsze właściwości z punktu widzenia zdrowotnego wykazują herbaty zielone i białe. Nie oznacza to jednak, że nie warto włączyć też pozostałych wariantów do codziennego jadłospisu. Możliwości jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie wersję dla siebie.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły