Artykuł Dodaj artykuł

Stoły do jadalni małej i dużej - jak wybrać odpowiednie modele?

Stoły do jadalni powinny być dopasowane do wystroju wnętrza, ale także do jego metrażu. Sprawdź więc, jak wybrać najlepszy stół do małej i dużej jadalni!

Stół do jadalni powinien być dopasowany do konkretnego wnętrza. Uwzględnić trzeba nie tylko styl, kształt czy materiał, z jakiego wykonano mebel, ale także jego gabaryty i metraż pomieszczenia, w którym ma stanąć. Sprawdź zatem, jak dobrać odpowiednie stoły do jadalni małej i dużej.

nowoczesne stoły lissy

Stoły do jadalni i ich funkcje

Stół do jadalni to mebel do biesiadowania - tak codziennego spożywania posiłków z rodziną (domownikami), jak i okazjonalnego przyjmowania gości.

Dobry stół jadalniany powinien więc być stabilny, wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, jak i na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu długo zachowa świetny wygląd i swoją funkcjonalność.

Stół do jadalni musi oczywiście zapewniać miejsca dla wszystkich domowników, ale także dla gości. Przyjmuje się, że przy jadalnianym stole wygodnie powinno móc zasiąść minimum 6 - 8 osób.

Świetnie sprawdzają się tu stoły rozkładane. Na co dzień zajmują one niewiele miejsca, a w razie potrzeby mogą pomieścić więcej gości. Oszczędność przestrzeni liczy się zawsze i wszędzie, więc są to doskonałe stoły do jadalni małej i dużej.

stoły do jadalni lissy

Stoły do małej i dużej jadalni - jaką bryłę wybrać?

Przy wyborze stołu do jadalni małej i dużej ważne są nie tylko gabaryty, ale także kształt mebli. Dostępne są m.in. okrągłe, owalne, kwadratowe i prostokątne stoły.

Owalne, a przede wszystkim okrągłe stoły to dobry wybór przede wszystkim do dużej jadalni. Sprawdzają się bowiem tam, gdzie można zapewnić sporo miejsca wokół całego blatu.

Najlepszym wyborem do małej jadalni będzie z kolei stół prostokątny lub kwadratowy. Regularna bryła, proste linie i ostre kąty sprawiają, że takie meble są bardzo ustawne, w razie potrzeby można je nawet dostawić do ściany.

Oczywiście meble prostokątne są w zasadzie uniwersalne. Te idealne stoły do jadalni małej i dużej, bo w obu gwarantują dobre zagospodarowanie przestrzeni.

stoły do jadalni lissy

Z czego mogą być wykonane stoły do jadalni?

Stoły do jadalni muszą być wytrzymałe, stabilne i solidne. Doskonale sprawdzą się zatem te z litego drewna, ale także metalowe stoły industrialne (loftowe).

Nieco gorszym wyborem są meble z płyty, które są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia. Kompromisem między litym drewnem i płytą są jednak fornirowane stoły do jadalni. W nich blat pokrywa cienka (ale wytrzymała) warstwa prawdziwego drewna.

stoły industrialne lissy

Styl, czyli jak dopasować stół do aranżacji jadalni?

Istotny jest także styl, w jakim wykonane są stoły do jadalni. Powinien on oczywiście pasować do aranżacji wnętrza. Warto przy tym pamiętać, że do jadalni małej lepiej pasują lekkie i jasne wystroje, a w większych pomieszczeniach można postawić na masywniejsze formy czy ciemniejsze barwy.

Do małej jadalni lepiej zatem wybrać stoły nowoczesne o minimalistycznej bryle i wzornictwie. Zaliczają się do nich również stoły loftowe na metalowych nogach. Do dużej jadalni świetnie pasują natomiast stoły klasyczne o zdobionych nogach, toczonych rantach itd.

Ten podział nie jest oczywiście dogmatyczny. Zarówno wśród nowoczesnych, jak i klasycznych modeli znajdą się stoły do jadalni małej i dużej. Trzeba tylko pamiętać, że formy delikatne, lekkie i jasne optycznie powiększają przestrzeń, a ciężkie, przysadziste i ciemne ją zmniejszają.

Zestawy, czyli stoły i krzesła w komplecie

W wystroju wnętrza bardzo ważna jest spójność aranżacji. Dlatego meble należy dopasować nie tylko do ogólnego wystroju, ale także do siebie nawzajem. Szczególnie ważne jest to w przypadku stołów i krzeseł, które postrzegane są w zasadzie jako jedna całość.

Wybierając stół do jadalni małej i dużej, warto zatem postawić od razu na zestaw z krzesłami. Meble z jednej kolekcji doskonale do siebie pasują, korespondują ze sobą formą, kolorami i materiałami, dzięki czemu zapewniają ową spójność wystroju.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.