Artykuł Dodaj artykuł

Czym jest kalibracja alkomatów?

Alkomat jest urządzeniem, które znacznie ułatwia nam życie, gdyż dostarcza jednoznacznej informacji na temat naszego stanu trzeźwości. Żeby to jednak było możliwe, to musimy mieć wiedzę, że urządzenie działa poprawnie.

Czym jest kalibracja alkomatów?

Alkomat jest urządzeniem, które znacznie ułatwia nam życie, gdyż dostarcza jednoznacznej informacji na temat naszego stanu trzeźwości. Żeby to jednak było możliwe, to musimy mieć wiedzę, że urządzenie działa poprawnie. Prawda jest jednak taka, iż nawet modele najwyższej klasy potrafią dać błędny wynik i z czasem mogą tracić precyzję pomiaru. Na takie sytuacje musimy być nie tylko przygotowani, ale również musimy na nie uważać, stąd warto wiedzieć, czym jest kalibracja alkomatów. Urządzenie wymaga zatem swego rodzaju regulacji. Wszystkie, nawet najlepszej jakości czujniki, stopniowo się zużywają. Wtedy alkomat dostarcza nam nieprawidłowych danych. Problem odnosi się do działania układu elektronicznego. To jest powodem tego, że kiedy urządzenie nie działa poprawnie, to nie jest wymagana wtedy naprawa alkomatów, a kalibracja alkomatów. Odnosi się to do każdego rodzaju alkomatu.

Pamiętaj!

Ważne jest to, aby kalibrować alkomat regularnie, gdyż wszystkie czujniki zużywają się znacznie szybciej wtedy, kiedy alkomat jest często wykorzystywany do badania. Potrzebny jest odpowiedni i dobry serwis, by kalibracja alkomatów była dokonywana regularnie. To oczywiście nie oznacza, że kiedy niezbyt często korzystamy z alkomatu, to kalibracja nie jest wymagana. Jest wręcz przeciwnie wymagana! Jak często powinniśmy kalibrować alkomat? Odpowiedź na to pytanie jest w karcie gwarancyjnej lub w instrukcji obsługi alkomatu. Powinniśmy mieć tego świadomość.

W praktyce nie ma problemów z przeczytaniem instrukcji obsługi danego alkomatu, gdyż znajdują się one na stronie internetowej producenta danego alkomatu. Tam też znajdziemy informację na temat tego, jak często powinniśmy kalibrować alkomat. Zasada jest najczęściej taka, iż im tańszy alkomat, tym częściej powinniśmy go kalibrować. Najtańszymi są alkomaty półprzewodnikowe. Te mogą się rozkalibrować nawet po kilkudziesięciu pomiarach. Miejmy tego świadomość, kiedy zależeć nam musi na sprawnie działającym sprzęcie. Dobry alkomat, czyli częstotliwość jego kalibracji.

O czym musimy pamiętać?

Alkomaty dobrej jakości powinny być kalibrowane nawet po 200-300 pomiarach. Tak to wygląda realnie. Kalibracja alkomatów to zagadnienie, które wymaga od nas pewnej wiedzy. Jeśli chodzi o alkomaty elektrochemiczne, to sytuacja wygląda inaczej. Tutaj najtańsze alkomaty kalibrujemy co 6-12 miesięcy lub co 300-500 pomiarów. Widać różnicę. Na rynku dostępne są także alkomaty, które mogą wykonać od 1000 do 4000 pomiarów pomiędzy kalibracjami. W przypadku alkomatów profesjonalnych kalibracja wymagana jest co 4000 pomiarów.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.