Artykuł Dodaj artykuł

Ile miejsca na stół z krzesłami, czyli jak prawidłowo ustawić meble w jadalni

Dowiedz się, ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami i jak prawidłowo ustawić te meble, aby zapewnić funkcjonalność pomieszczenia oraz wygodę biesiadników!

Urządzając jadalnię, warto wiedzieć, ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami. Prawidłowe ustawienie tych mebli jest przecież kluczowe dla ich funkcjonalności, jak i dla wygody biesiadników. Sprawdź więc, jak właściwie ustawić stół i krzesła do jadalni.

stół z krzesłami

Stół z krzesłami - ile miejsca potrzeba na te meble?

Zacznijmy od tego, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, ile miejsca potrzeba na stół i krzesła. Zależy to bowiem od kilku zasadniczych kwestii.

Po pierwsze uwzględnić trzeba wymiary i układ pomieszczenia. Teoretycznie, im większy metraż, tym więcej miejsca na stół i krzesła do dyspozycji, ale nie zawsze tak jest. Pod uwagę należy bowiem brać to, jakie i jak ustawione są inne meble oraz jaki kształt ma samo pomieszczenie.

Do niedawna w domach bardzo popularne były np. przeszklone wykusze, w których stawały stoły i krzesła. Pozwalało to na dobre doświetlenie stołu, ale oczywiście ograniczało miejsce. Mieszkania w budynkach wielorodzinnych też mogą mieć pomieszczenia o nietypowych układach. Salon może być bardzo duży, ale z wnękami i załomami, które utrudniają ustawienie mebli.

Z drugiej strony w małych pomieszczeniach, przy dobrej organizacji da się wydzielić miejsce nawet na spory stół z krzesłami dla 8 osób. Wiele zależy zatem nie tyle od metrażu, ile od sposobu organizacji przestrzeni.

Nie bez znaczenia jest też to, jakie stoły i krzesła wybieramy. Wielkość stołu powinna być dopasowana do potrzeb użytkowników, a więc głównie do ilości osób, które mają przy nim biesiadować. Bezwzględnie powinien on mieścić wszystkich domowników, ale także gości. Oczywiście świetnym wyborem są stoły rozkładane, których wymiary można regulować w zależności od aktualnych potrzeb.

Jak prawidłowo ustawić stół z krzesłami?

Indywidualne warunki i potrzeby użytkowników mają zasadniczy wpływ na wybór mebli i ich ustawienie. Nie można jednak zapominać, że istnieją pewne uniwersalne zasady pomagające prawidłowo ustawiać stoły z krzesłami do jadalni.

Przyjmuje się np., że dla jednej osoby powinno się przeznaczyć miejsce o szerokości minimum 60 cm i głębokości 40 cm. Te wymiary są istotne nie tylko przy wyborze stołu, ale i krzeseł. Szerokie modele z podłokietnikami być może będą wygodniejsze, ale też znacznie szersze niż klasyczne krzesła do jadalni. Trudniej może być też wsunąć je pod blat stołu.

Dla wygody biesiadników istotna jest też wysokość krzeseł. Uznaje się, że zachować należy przynajmniej 25 cm przestrzeni na nogi między blatem i siedziskiem krzesła.

Stoły i krzesła do jadalni warto więc traktować łącznie, jako jeden, integralny układ i najlepiej postawić na gotowe, pasujące do siebie zestawy.

Ile miejsca potrzeba na stół i krzesła, by zachować dobrą komunikację?

Odpowiednia komunikacja (rozumiana jako możliwość swobodnego przemieszczania się między meblami) to zasadnicza sprawa dla ergonomii i wygody korzystania z pomieszczenia.

Właściwie ustawiony stół i krzesła nie może więc blokować szlaków komunikacyjnych. Biesiadnicy powinni mieć swobodę wstawania, siadania i przechodzenia za plecami innych osób przy stole. Obliczono więc minimalną ilość miejsca potrzebnego na stół i krzesła.

Zakłada się zatem, że między blatem stołu i ścianą powinno być minimum 70 cm. To zapewnia dostateczną przestrzeń, by komfortowo siadać i wstawać z krzesła. Po dosunięciu się do stołu daje też sporo miejsca, by bez trudu przechodzić za osobą siedzącą.

Pamiętajmy jednak, że te wymiary dotyczą odległości do ściany. Jeśli natomiast stół z krzesłami ustawimy w pobliżu innych mebli, powinniśmy uwzględnić łatwy do nich dostęp. Do owych 70 cm trzeba więc dodać np. przestrzeń potrzebną na otwarcie szafki czy szuflady.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.