Artykuł Dodaj artykuł

Zbyt niskie ciśnienie krwi – jak się objawia i jak mu zaradzić?

Zbyt niskie ciśnienie krwi może przyczynić się do pogorszenia jakości życia i wielu problemów zdrowotnych. Dowiedz się, jakie produkty podnoszą ciśnienie krwi.

ciśnieniomierz

Zbyt niskie ciśnienie krwi, czyli hipotonia, dotyka coraz więcej osób. I chociaż nie prowadzi do tak niebezpiecznych skutków jak nadciśnienie tętnicze, w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Z tego względu należy regularnie kontrolować ciśnienie krwi i w przypadku zaobserwowania nieprawidłowych wartości, zmienić nawyki żywieniowe. Jeśli natomiast modyfikacja diety nie spełni swojego zadania, wówczas konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Regularny pomiar ciśnienia krwi – pierwszy krok do zdrowia

Prawidłowa wartość ciśnienia krwi u dorosłego człowieka wynosi 120/80 mmHg. Jeśli natomiast spada poniżej 90/60 mmHg wówczas mówimy o hipotonii, czyli niedociśnieniu [1]. Kontrolowanie poziomu ciśnienia krwi jest bardzo łatwe i może być prowadzone nawet w warunkach domowych. Wystarczy jedynie odpowiedni ciśnieniomierz. Warto przy tym postawić na urządzenie od sprawdzonej marki, specjalizującej się w produkcji sprzętu medycznego. Nowoczesne ciśnieniomierze elektroniczne pozwalają dokonywać bardzo dokładnych pomiarów i jednocześnie są łatwe w obsłudze. Dzięki temu pomiar ciśnienia krwi można wykonać samodzielnie – bez pomocy drugiej osoby.

Zbyt niskie ciśnienie krwi – sygnały wysyłane przez organizm

Regularna kontrola ciśnienia krwi przy użyciu ciśnieniomierza to jeden z podstawowych kroków w profilaktyce chorób układu krążenia oraz w dbałości o dobre samopoczucie. Hipotonia jest jednak dolegliwością, którą łatwo zaobserwować, ponieważ daje szereg symptomów. Najczęstsze z nich to: osłabienie organizmu, uczucie zmęczenia, blady kolor skóry, sińce pod oczami, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szumy uszne, uczucie zimna w stopach i dłoniach, zaburzenia koncentracji, a nawet omdlenia [1]. Warto jednak pamiętać, że objawy te mogą dotyczyć szeregu innych chorób, dlatego tak ważne jest, aby w przypadku ich zauważenia sięgnąć po ciśnieniomierz.

Produkty, które podnoszą ciśnienie krwi

Istnieje wiele domowych sposobów pozwalających walczyć z hipotonią i wyregulować ciśnienie krwi. Walkę z niedociśnieniem warto rozpocząć od wdrożenia do diety kilku produktów. Przy spadku ciśnienia niezastąpiona jest filiżanka kawy. Zawarta w niej kofeina podwyższa jego poziom i poprawia samopoczucie [3]. Osoby, które z jakichkolwiek powodów nie mogą sięgać po kawę, powinny wypróbować napar z herbaty Yerba Mate lub żeń-szenia [2]. Aby podwyższyć ciśnienie krwi, warto też uzupełniać płyny w diecie. Osobom cierpiącym na hipotonię zaleca się wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie [4].

Słone potrawy dla osób borykających się z niskim ciśnieniem krwi

W podwyższeniu ciśnienia krwi pomocne mogą okazać się także niektóre produkty żywnościowe – szczególnie te zawierające dość dużą ilość soli, np. tuńczyk, oliwki czy twarożek. Można również dodać odrobinę więcej soli do przygotowywanych posiłków, pamiętając jednocześnie o tym, aby nie przesadzić z jej ilością. Zdarza się, że przyczyną zbyt niskiego ciśnienia krwi jest anemia. Wówczas niezastąpione są produkty bogate w witaminę B12, tj. mięso, jajka, ryby oraz niskotłuszczowy nabiał. Dobrym pomysłem jest ponadto sięgnięcie po żywność zawierającą kwas foliowy. W tej roli doskonale spiszą się brokuły, szparagi oraz rośliny strączkowe.

Jakich produktów unikać przy zbyt niskim ciśnieniu krwi?

Osoby borykające się ze zbyt niskim ciśnieniem krwi powinny natomiast unikać produktów, które potencjalnie jeszcze bardziej je obniżają. Zaliczają się do nich cytrusy, buraki i sok z buraków czy pestki dyni. Osoby chcące uporać się z niedociśnieniem powinny też spożywać w umiarkowanych ilościach tłuste ryby – zawarte w nich kwasy omega-3 mogą powodować obniżenie ciśnienia krwi, a także unikać spożywania nasion chia oraz lnu.

Zbyt niskie ciśnienie krwi może pogorszyć komfort życia, a nawet doprowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o prawidłową wartość ciśnienia tętniczego, mierząc jego wartość za pomocą ciśnieniomierza i stosować domowe sposoby na podwyższenie jego wartości. Wszelkie niepokojące objawy warto skonsultować ze specjalistą w celu wyeliminowania poważnych dolegliwości zdrowotnych, objawiających się hipotonią.


Bibliografia:
1. Barroa A. Blood pressure management – hypertension and hypotension. 2013
2. Ciborska J., Kłobukowski J. Wpływ kawy i herbaty na wartość wskaźników białkowych oraz ciśnienia krwi i tętna dorosłych osób. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna. 2012.
3. Zdrojewicz Z., Grześkowiak K., Łukasiewicz M. Czy picie kawy jest zdrowe? [w:] Medycyna Rodzinna. 2016.
4. Pelczyńska M., Bogdański P. Prozdrowotne właściwości kawy [w:] Varia Medica. 2019.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.