Artykuł Dodaj artykuł

Wybieramy baterię kuchenną

Bateria kuchenna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni.

Bateria kuchenna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Powinna być funkcjonalna, dopasowana do zlewozmywaka oraz wystroju kuchni, a przede wszystkim - wygodna w użytkowaniu. Czym kierować się podczas wyboru najlepszego rozwiązania?

Aktualna oferta baterii kuchennych zawiera szeroki wybór różnorodnych modeli. Warto wiedzieć, jakie opcje mają poszczególne baterie i w jakim przypadku sprawdzą się najlepiej. Podczas aranżacji kuchni wybierając odpowiedni model baterii musimy wziąć pod uwagę nie tylko kolor, kształt, wielkość czy sposób sterowania, ale także fakt, że jest to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów wyposażenia.

Kilka słów o wylewce

Najważniejszą częścią baterii kuchennej jest wylewka. To ona wpływa na funkcjonalność i wygodę użytkowania danego modelu. Dzięki odpowiednio dobranej wylewce jesteśmy w stanie umyć naczynia, owoce i warzywa oraz napełnić garnek wodą. Dlatego tak ważne jest dopasowanie jej kształtu i wymiarów do zlewozmywaka oraz naszej aktywności w kuchni. Wylewki dzielimy na ruchome, nieruchome, jedno- lub kilkuuchwytowe, wysokie i sprężynowe. W kuchni doskonale sprawdza się wylewka z wyjmowaną słuchawką, dzięki której łatwiej jest zmywać czy napełniać naczynia.

Baterie naścienne i stojące

Pierwszym kryterium wyboru baterii jest sposób jej montażu – naścienny czy nablatowy. Baterie stojące montuje się na blacie lub w otworze zlewozmywaka i obecnie jest to opcja najczęściej stosowana. W szafce pod zlewozmywakiem do baterii doprowadzona jest ciepła i zimna woda. Taki model jest prosty w montażu, ale także w razie usterki w naprawie i wymianie. Baterie naścienne montuje się do ściany w miejscu, gdzie doprowadzone są złącza ciepłej i zimnej wody. Instalacja tego modelu jest prosta, ale w przypadku uszkodzenia niekiedy niezbędne jest dostanie się do rur, które znajdują się w ścianie, przez co konieczne jest skucie płytek. Należy pamiętać, aby bateria naścienna miała odpowiedniej długości wylewkę, która będzie sięgała w głąb komory zlewu, aby woda nie zalewała blatu.

Baterie jedno i dwuuchwytowe

Kiedy wybierzemy rodzaj montażu baterii przed nami decyzja dotycząca uchwytów. W przypadku baterii jednouchwytowej mamy do czynienia z jednym uchwytem, za pomocą którego regulujemy temperaturę wody i siłę jej strumienia. Sterowanie odbywa się przy użyciu ceramicznej lub plastikowej głowicy, znajdującej się wewnątrz baterii. Model dwuuchwytowy, czyli innymi słowy z dwoma pokrętłami, ma dwa kurki – jeden do wody zimnej, a drugi do gorącej. Każdym z nich możemy regulować intensywność strumienia wody. Za baterią jednouchwytową przemawia fakt, że można ją obsługiwać jedną ręką przez co jest bardziej funkcjonalna w użytkowaniu niż dwuuchwytowa.

Baterie do zadań specjalnych

Dodatkowo wyróżniamy baterie bezdotykowe i termostatyczne. Te pierwsze działają, kiedy zbliżymy do nich dłonie. Automatycznie dozują wodę o odpowiedniej temperaturze i sile strumienia. Pomimo tego, że są wodooszczędne to raczej rzadko stosuje się je w kuchni (częściej znajdują zastosowanie w łazienkach). 

Bateria termostatyczna wyposażona jest w dwa pokrętła. Jeden kurek służy do regulowania temperatury, a drugi strumienia wody. Ten model także pozwala na oszczędność wody. Ciekawym rozwiązaniem są baterie dwufunkcyjne, które mają wbudowany filtr do wody. Dzięki temu możemy pić czystą wodę prosto z kranu bez konieczności zakupu dodatkowego dzbanka filtrującego. W baterii montuje się wkłady węglowe z ceramicznym filtrem, który usuwa z wody zanieczyszczenia i związki chemiczne. Filtr z powodzeniem mieści się w szafce pod zlewozmywakiem.