Artykuł Dodaj artykuł

Jaką herbaciarnię wybrać?

Herbata to napar z liści i pąków krzewu herbacianego, znanego w świecie azjatyckim od tysiącleci.

herbaciarnia

Jaka jest najlepsza herbata?

Herbata to napar z liści i pąków krzewu herbacianego, znanego w świecie azjatyckim od tysiącleci. Mimo że w Europie pojawił się dopiero w XVI wieku, zdążył zyskać sporą grupę wielbicieli. Czarna, czerwona, zielona, biała, oolong i wiele, wiele innych – każda z nich powstaje z tej samej rośliny, choć sposób zbiorów i obróbki jest inny, co daje każdej z nich niepowtarzalny, charakterystyczny smak i aromat. Każda z tych herbat ma swoich zwolenników i wśród każdej z nich można znaleźć lepsze i gorsze rodzaje. Nie ma więc jednej jedynej najlepszej herbaty na świecie! Zależy to w dużej mierze od gustu, ale też okazji czy po prostu nastroju.

Jak wybrać najlepszą herbatę?

Wybór najlepszej herbaty w herbaciarni nie rozgrywa się zatem między herbatą czarną, zieloną czy białą. Nie da się też jednoznacznie rozstrzygnąć sporu darjeeling, ceylon czy yunnan (to wszystko to gatunki czarnej herbaty pochodzące odpowiednio z: Indii, Sri Lanki i Chin). Nie można też podzielić na „lepsze” i „gorsze” popularnych gatunków herbat zielonych, takich jak gunpowder, sencha czy matcha. Mimo że jedne z nich uznawane są za bardziej szlachetne niż inne, każda znajduje swoich koneserów i każdą można określić mianem „dobrej herbaty”. Choć żeby można było powiedzieć o herbacie, że jest dobra, musi ona spełnić odpowiednie kryteria.

Dobra herbata z herbaciarni, czyli jaka?

Czy wiesz, jak rozpoznać dobrą herbatę? Nie, nie po cenie. Dobra herbata jest przede wszystkim liściasta, bo do tej zmielonej i zapakowanej w torebkę można przecież upchnąć każdy kurz i gałązki. Choć i to nie jest regułą – torebkowa herbata może być równie dobra jakościowo, co liściasta, o ile pochodzi z dobrego sklepu z herbatą! Przy wyborze herbaty zwróć uwagę na jej opakowanie. Czy jest szczelne i nieuszkodzone? Czy przechowywane jest w miejscu, do którego światło słoneczne i wilgoć nie mają dostępu? Jakie wrażenie robi herbata po otwarciu? Czy ma naturalny zapach i świeży wygląd, czy może przesiąkła zapachami z pobliskiej pierogarni albo, co gorsza, odorem pleśni? Sprawdź liście – w zależności od rodzaju herbaty mogą być zwinięte, ale nie popękane. Nie powinny się kruszyć w rękach, ale też nie mogą być wilgotne. Tak samo ważna jest jakość dodatków w przypadku herbat aromatyzowanych. Zioła i owoce poddawane są specjalnym procesom, mającym w naturalny sposób przedłużyć ich trwałość. Liofilizacja, czyli suszenie mrozem owoców powoduje, że suchy kawałek jabłka w twojej mieszance herbacianej zachowuje aż do 90% witamin, a po zalaniu wodą smakuje jak świeżo ukrojony. Po zaparzeniu herbaty sprawdź jej kolor, klarowność i zapach. A ostatecznym testem na to, czy herbata jest dobrej jakości, jest test smakowy.

Gdzie kupić najlepszą herbatę?

No dobrze, to teraz, jak już wiesz na co zwracać uwagę w poszukiwaniu najlepszej herbaty, możesz wybrać się na zakupy. Ale czy na pewno wiesz, dokąd? Czy herbata kupiona w drogerii będzie dobrym pomysłem? A ta z marketu? A jeśli ze specjalistycznego sklepu z herbatą, to z którego? Jak sprawdzić, czy herbata była dobrze przechowywana? Jak ocenić wygląd i kształt liści, jeśli opakowanie możesz otworzyć dopiero po zakupie? W odpowiedzi na wszystkie te pytania przychodzi renomowana herbaciarnia online, która sprawdziła te wszystkie parametry za Ciebie.

Herbaciarnia online – jaką wybrać?

Szukając dobrego sklepu z herbatą zwróć uwagę na to, czy jego asortyment dostępny jest zarówno w salonie stacjonarnym, jak i online. W sklepie stacjonarnym możesz osobiście sprawdzić wiedzę obsługi. Może nie mają w obowiązkach odbycia podróży po azjatyckich plantacjach tego krzewu, ale na pewno powinni wiedzieć co nieco o tym, co sprzedają i potrafić dobrać herbatę do Twoich potrzeb i upodobań. W internetowym sklepie z herbatą natomiast zwróć szczególną uwagę na opisy. Powinny być dokładne i konkretne, okraszone wskazówkami ekspertów dotyczącymi tego, jak podawać i z czym łączyć dany trunek. Jeśli masz jakiekolwiek pytania – napisz do nich! Ich odpowiedź będzie dla Ciebie wyznacznikiem tego, czy zależy im tylko na tym, żeby jak najwięcej sprzedać, czy też na tym, żebyś zadowolony z dopasowanego do Twoich potrzeb wyboru wrócił do nich w przyszłości. Wreszcie, sprawdź też czy jest to herbaciarnia z tradycją. Im większy staż na rynku, tym większa wiedza i doświadczenie, a także bardziej rozbudowana siatka importerów z najsmaczniejszych i najbardziej aromatycznych zakątków świata.

Internetowy sklep z herbatą

Segment sklepów online, zwłaszcza od czasu pandemii rozwinął się do gigantycznych rozmiarów. Przez Internet możesz kupić wszystko – od ciuchów, przez kosmetyki, zabawki i meble, aż do codziennych zakupów, w tym także herbaty. Możesz zamówić herbatę z marketu, delikatesów, czy jednej z bardziej lub mniej znanych internetowych herbaciarni. O ile wolny rynek co do zasady jest dobrą rzeczą, o tyle oznacza on niestety zalew średniej jakości produktów od nieznanych dostawców. Dlatego przy wyborze herbaciarni online postaw na Five o’clock – znany i ceniony od lat polski sklep z herbatą.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.